BDO warsztat samochodowy

BDO w warsztacie mechanicznym

Oleje, płyny hamulcowe, paliwo… każdy warsztat mechaniczny wytwarza odpady różnego rodzaju. Oznacza to, że wpisu do BDO warsztat samochodowy musi dokonać w większości przypadków. Jakie kroki należy podjąć, aby działać zgodnie z prawem i tym samym uniknąć wysokich kar finansowych? Jakie kody odpadów dotyczą warsztatu samochodowego? Wyjaśniamy najważniejsze zagadnienia krok po kroku.

 

BDO warsztat samochodowy

W warsztacie mechanicznym odbywa się naprawa i konserwacja pojazdów, co skutkuje wytwarzaniem różnego typu odpadów. Dlatego, jeśli prowadzisz warsztat samochodowy lub inną działalność, w ramach której świadczysz usługi motoryzacyjne, to bardzo możliwe, że podlegasz wpisowi do Bazy Danych Odpadowych.

Odpady w warsztacie samochodowym to w większości przypadków odpady niebezpieczne. Należą do nich na przykład płyny hamulcowe, filtry olejowe i paliwo. Rzecz jasna jest ich znacznie więcej. Podlegają one ewidencji w zależności od tego, jaką ilość odpadów Twój warsztat generuje w skali roku. Musisz zatem w każdym przypadku sprawdzić, czy mieścisz się w granicach określonego limitu. W jaki sposób to zrobić?

BDO mechanik
Mechanik a BDO

BDO warsztat – kody odpadów

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie limity są przypisane poszczególnym typom odpadów, zajrzyj do Rozporządzenia Ministra Klimatu. Dostępna jest tam klasyfikacja, w której znajdują się kody odpadów. Warsztaty mechaniczne powinny zainteresować się przede wszystkim wartościami rozpoczynającymi się od numeru 13.

Kody odpadów warsztat samochodowy:

  • 13 – czyli oleje odpadowe i odpady paliw ciekłych,
  • 14 – dotyczy rozpuszczalników,
  • 15 – między innymi ubrania ochronne,
  • 16 – inne odpady, między innymi płyny hamulcowe, filtry olejowe, zużyte opony, metale i szkło.

Powyżej znajdują się grupy odpadów, a w każdej z nich doprecyzowane są rodzaje pozostałości, które podlegają ewidencji. Pamiętaj, że każdy warsztat działa trochę inaczej, dlatego warto sprawdzić, czy nie obowiązują Cię również inne grupy kodów. Co w związku z tym należy mieć jeszcze na uwadze?

Sprzedaż olejów silnikowych, płynów do spryskiwaczy i innych towarów to codzienność większości warsztatów samochodowych. W tym kontekście pojawia się problem opakowań wnoszonych do obrotu, które również podlegają ewidencji w Bazie Danych Odpadowych.

Jak wypełnić wniosek BDO – warsztat samochodowy

Rejestracja w BDO odbywa się za pośrednictwem internetowej platformy. Każdy właściciel warsztatu powinien co roku raportować, jaka liczba oraz jaki rodzaj odpadów zostały wytworzone. Sprawozdanie BDO warsztat samochodowy musi przesłać do 15 marca.

Brak wpisu do Bazy Danych Odpadowych mimo obowiązku rejestracji może skutkować wysoką karą finansową – od 5000 zł do 1 000 000 zł. W skrajnych przypadkach stosuje się również karę aresztu. Dlatego warto dopilnować wszelkich formalności i prowadzić ewidencję odpadów zgodnie ze stanem faktycznym.

Podsumowanie

Rejestracji do BDO warsztat samochodowy powinien dokonać, jeśli wytwarza w określonej ilości odpady oznaczone w Rozporządzeniu Ministra Klimatu kodami, które rozpoczynają się od numeru 13. Dotyczy to większości warsztatów mechanicznych, ale w każdym przypadku konieczna jest indywidualna analiza działalności.

Obsługa systemu BDO wymaga czasu i doświadczenia, a formalności muszą zostać dopełnione precyzyjnie i zgodnie ze stanem faktycznym. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia ekspertów, którzy pomogą Ci odpowiednio zrealizować wszystkie problematyczne procedury. Skontaktuj się z nami!

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i ma na celu poszerzanie świadomości przedsiębiorców w zakresie obowiązków związanych z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy (BHP) Treści zawarte w artykule nie stanowią wykładni prawa oraz nie mogą być traktowane jako zamiennik porady prawnej.

Komentarze