artykuły BHP

Artykuły BHP niezbędne w pracy – sprawdź co musisz posiadać

Jeśli jesteś pracodawcą, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wyposażenie zatrudnionych osób we wszystkie niezbędne artykuły BHP, które pozwolą na bezpieczne wykonywanie obowiązków służbowych. Kiedy jesteś pracownikiem, musisz bezwzględnie przestrzegać używania akcesoriów i specjalistycznej odzieży, które mają za zadanie chronić Twoje zdrowie i życie.

Dowiedz się, dlaczego sprzęt BHP oraz ochronna odzież są tak ważne i sprawdź, co musi znaleźć się w firmie, aby zapewnić wszystkim najwyższy poziom bezpieczeństwa

Sklep BHP – co wybrać, aby w firmie było bezpiecznie?

Niezależnie od tego, czy dana firma zajmuje się usługami, handlem, czy produkcją – w każdym z tych przypadków w przedsiębiorstwie powinny znaleźć się odpowiednie artykuły BHP, które przyczynią się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa zatrudnionych w niej osób.

Prawidłowo dobrany sprzęt BHP będzie pozwalał chronić pracowników przed urazami, czy chorobami oraz czynnikami szkodliwymi, na które są oni narażeni każdego dnia.

Sklep z odzieżą BHP posiada pełen asortyment, jednak nie ma konieczności, aby wykupić od razu wszystko. Odzież BHP, czy akcesoria powinny być dobrane zgodnie z profilem prowadzenia działalności oraz muszą być dostosowane do zagrożeń, które mogą występować w miejscu pracy.

Specjalna odzież BHP w głównej mierze będzie miała za zadanie chronić pracowników fizycznych. Jeśli wykonują oni swoje obowiązki, narażając się na czynniki szkodliwe, wówczas niezbędne jest noszenie odzieży i obuwia ochronnego, które mogą bezpośrednio przyczynić się do uniknięcia wypadku przy pracy. Wygląda to nie tylko profesjonalnie, ale i po prostu chroni zdrowie oraz życie pracowników.

Rodzaje odzieży ochronnej

Jeśli w pracy istnieje ryzyko uszkodzenia ciała, bądź przedostania się do organizmu niebezpiecznych substancji, noszenie odzieży ochronnej jest koniecznością. Ważne jest, aby była ona odpowiednio dobrana do wzrostu oraz wymiarów ciała pracownika, wówczas będzie najlepiej spełniała swoje zadanie. W zależności od czynności wykonywanych w danym przedsiębiorstwie pracownicy są zaopatrywani w:

 • odzież ochronną, która zabezpiecza ich przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, jak deszcz, czy śnieg,
 • specjalne ubrania, które mają chronić przed czynnikami chorobotwórczymi, jak wirusy i drobnoustroje,
 • stroje ochronne przeciw uszkodzeniom mechanicznym np. podczas pracy przy maszynach,
 • odzież chemiczną pozwalająca na odseparowanie ciała pracownika od środków chemicznych,
 • ubiór chroniący przed promieniowaniem, stosowany szczególnie w placówkach medycznych,
 • odzież ochronną EDS, która ma niwelować powstawanie ładunków elektrostatycznych.

Sprzęt BHP – czym uzupełnić bezpieczną stylizację?

Oprócz specjalistycznej odzieży ochronnej, w zależności od wykonywanych obowiązków, pracodawca powinien zapewnić także akcesoria uzupełniające, które stanowią ważny dodatek do stroju BHP. Należą do nich m.in.:

 • Rękawice – ich wybór jest niezwykle ważny, ponieważ pozwalają komfortowo i w bezpieczny sposób wykonywać wiele czynności. Pomagają także chronić dłonie, które są narażone na oparzenia, czy kontakt z niebezpiecznymi substancjami.
 • Kaski ochronne oraz hełmy – stosowane wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko upadku przedmiotów znajdujących się na dużej wysokości i mogłyby stanowić zagrożenie dla życia pracowników.
 • Nauszniki – niezwykle przydatne w środowisku o znacznym poziomie hałasu – dla pracowników lotniska, na hali lub budowie.
 • Gogle i okulary – pozwalające chronić wzrok i oczy przed pyłem i drobinkami.
 • Mocowania, szelki i liny – niezbędne, aby zachować bezpieczeństwo podczas prac na wysokościach.
 • Specjalistyczne obuwie – dobrze dobrane zapobiega poślizgnięciu się oraz stanowi barierę przed urazami takimi jak zmiażdżenie palców.

Oprócz odzieży i akcesoriów BHP w coraz większej ilości przedsiębiorstw na stałym wyposażeniu znajduje się płyn do dezynfekcji rąk, rękawiczki jednorazowe oraz maseczki ochronne. Elementy te powinny być ogólnodostępne w każdej firmie, aby każdy, kto przebywa w skupisku ludzi, mógł z nich skorzystać z myślą o swoim zdrowiu oraz bezpieczeństwie.

Artykuły BHP – niezwykle ważna jakość wykonania

Aby specjalistyczna odzież i akcesoria BHP mogły spełniać swoje zadanie, należy zwrócić dużą uwagę na poziom ich wykonania. Oszczędzanie na jakości odzieży i akcesoriów BHP nigdy nie będzie dobrym pomysłem. Pracownik, nosząc specjalistyczną odzież, ma nie tylko chronić swoje zdrowie, ale przede wszystkim powinien czuć się w niej możliwie jak najbardziej komfortowo i wygodnie każdego dnia w pracy.

Odzież ochronna często uchodzi za niewygodną, zbyt masywną, czy krępującą ruchy. Wcale jednak nie musi taka być. Coraz częściej producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując wysokiej klasy sprzęt BHP. Warto znaleźć dobry sklep z odzieżą BHP, która zapewni komfortową ochronę dla pracowników, łącząc w sobie praktyczność oraz funkcjonalność.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i ma na celu poszerzanie świadomości przedsiębiorców w zakresie obowiązków związanych z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy (BHP) Treści zawarte w artykule nie stanowią wykładni prawa oraz nie mogą być traktowane jako zamiennik porady prawnej.

Komentarze