Segregacja śmieci w firmie – do czego zobowiązana jest Twoja firma, aby pomóc środowisku?
Jeszcze nie tak dawno segregacja śmieci w firmie odbywała się dobrowolnie. Dziś jeśli chcesz jako przedsiębiorca uniknąć kar, czy wyższych opłat za wrzucanie śmieci do jednego wora, musisz podejmować w firmie działania, które są pomocne w codziennym selekcjonowaniu śmieci przez pracowników.
Podział śmieci oprócz tego, że wystarczy mu poświęcić minimum uwagi, nie ma żadnych negatywnych skutków. Jednak nadal dla niektórych nie jest to wystarczającym argumentem. Warto pamiętać, że odpadów produkujemy coraz więcej i ich segregację potraktować po prostu jako swój obowiązek, a nie możliwość. Sprawdź, co zrobić, aby ułatwić segregację śmieci w firmie i pomóc pracownikom robić to odruchowo.
Spis treści
Zasady segregacji śmieci w firmie – nie mniej ważne niż szkolenie BHP
Wdrożenie w firmie zasad segregacji śmieci powinno być jednym z podstawowych działań, zaraz obok obowiązkowego szkolenia BHP. Jesteśmy to winni środowisku. Selekcjonowanie śmieci przez pracowników umożliwia ich dalsze łatwe przechowywanie, prostszy odbiór oraz recykling na późniejszym etapie.
W Polsce od lipca 2017 roku sukcesywnie wdrażany jest Jednolity Systemem Segregacji Odpadów (JSSO). Oznacza to, że każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do segregacji śmieci w firmie. Musi dbać także o przestrzeganie ogólnopolskich norm. Proces, którego zadaniem jest wniesienie korzystnych zmian w zakresie segregacji odpadów, zakłada 5-frakcyjny system selekcji śmieci.
Możemy więc wyróżnić 5 rodzajów odpadów komunalnych, które dają się posegregować do odpowiednich pojemników:
- Papier – do tego pojemnika w firmie powinny trafić wszelkie opakowania papierowe i tekturowe, gazety oraz ulotki i kartki.
- Szkło – czyli wszystkie czyste słoiki i butelki po napojach.
- Metale i plastik (tworzywa sztuczne) – ten kosz pomieści butelki plastikowe i nakrętki, plastikowe torebki, worki foliowe i opakowania, kartony po mlekach i soku, opakowania z tworzyw sztucznych i puszki.
- Odpady BIO – do pojemników w kolorze brązowym wrzucamy pozostałości warzywne i owocowe. Są to odpady powstające najczęściej w firmowej kuchni.
- Odpady komunalne zmieszane – do czarnego pojemnika trafiają wszystkie śmieci, które nie nadają się do umieszczenia w pozostałych kategoriach.
Wymienione wyżej pojemniki powinny znaleźć się w każdym przedsiębiorstwie. Dzięki temu segregacja śmieci w firmie będzie przebiegała sprawnie i bezproblemowo.
Kosze na segregację śmieci – ułatwienie sortowania
Zwróć uwagę, żeby kosze na śmieci były odpowiednich rozmiarów. Dopasuj je do ilości odpadów, które powstają w firmie. Zadbaj o to, aby stanęły w ogólnodostępnym miejscu tak, aby każdy pracownik miał do nich swobodny dostęp i mógł wrzucać odpady do odpowiedniego kosza. Dobre oznaczenie pojemników pomoże w lepszej i łatwiejszej segregacji odpadów. W końcu nie każdy musi pamiętać, że niebieski to kolor kosza, do którego wrzucamy szkło.
Warto oznaczyć kosz na segregację śmieci odpowiednią naklejką z pełną informacją o śmieciach, jakie należy do nich wrzucać i jakich się nie powinno. Na pewno pomoże to rozwiać wszelkie wątpliwości i uniknąć błędów podczas segregacji śmieci w firmie.
Segregacja śmieci w firmie – szkolenie dobre na wszystko
Z całą pewnością w Twoim zakładzie pracy firmie znajdą się osoby, dla których proekologiczne działania to chleb powszedni. Ucieszą się one z podjęcia kroku w kierunku ochrony środowiska.
Dlatego nie obawiaj się zorganizowania spotkania ze swoim zespołem, podczas którego poruszysz temat prawidłowej selekcji odpadów. Zapoznaj na nim współpracowników z zasadami segregacji odpadów. Zachęć ich także do dzielenia się swoimi pomysłami i rozwiązaniami także na temat tego, jak ograniczyć ilość odpadów w firmie.
Każdy wie, że dużo łatwiej i szybciej jest wyrzucić wszystkie śmieci do jednego wora, który następnie zostaje wyniesiony do wielkiego śmietnika na zewnątrz. Czynność ta nie wymaga zbytniego myślenia. Dlatego brak segregacji to często nie tyle niewiedza ile po prostu lenistwo.
Dlatego, aby segregacja śmieci w firmie odbywała się nie tylko na papierze, musisz zorganizować ją w jak najprostszy sposób. Nie karaj za pomyłki, natomiast nagradzaj i pielęgnuj skuteczne wdrażanie procesu segregacji śmieci. Uświadamiaj swoich pracowników, jak istotna jest segregacja odpadów na co dzień.
Dlaczego firmy powinny segregować śmieci?
Na szczęście nadszedł czas, kiedy coraz mniej osób zadaje sobie pytanie, po co prowadzić segregację odpadów. Sama selekcja śmieci staje się dla wielu czymś odruchowym. Prawidłowe sortowanie odpadów to nie tylko obowiązek prawny przedsiębiorcy. Powinien leżeć on także w moralności.
Obecnie dbanie o środowisko stało się już nie tylko modą, ale i koniecznością. Firmowe odpady komunalne warto segregować zarówno ze względów ekologicznych, jak i oszczędnościowych. Pomoże to także zyskać prestiż w oczach klientów.
Jeśli jednak dbanie o środowisko naturalne nie stanowi dla przedsiębiorców wystarczającej zachęty do tego, aby należycie segregować śmieci w firmie, powinni oni mieć na uwadze wysokie kary, które przewiduje ustawa w tym zakresie.