praca na mrozie

Praca na mrozie – jak zadbać o BHP zimą?

Kiedy zbliża się zima, pracodawcy muszą szczególnie zadbać o pracowników, którzy wykonują obowiązki na zewnątrz. Praca na mrozie jest bardzo wymagająca i aby nie narażała zdrowia zatrudnionych osób, należy szczególnie przestrzegać BHP w tym wymagającym okresie. Sprawdź, co należy się pracownikom podczas pracy na mrozie i co można zrobić, aby była ona bezpieczna i jak najbardziej komfortowa.

Praca na zewnątrz zimą – co należy się pracownikowi?

W okresie zimowym od 1 listopada do 31 marca, kiedy temperatura spada poniżej 10°C na zewnątrz, pracodawców obowiązują przepisy BHP przewidziane na tę okoliczność. To trudny czas dla pracowników, którzy swoje obowiązki wykonują poza biurem. Warto przypomnieć, że podczas niekorzystnych warunków pogodowych przysługują im dodatkowe udogodnienia. Sprawdź, co jako pracodawca powinieneś zapewnić swojej załodze.

Czytaj również: Jaka jest odpowiednia temperatura w miejscu pracy?

Dostęp do pomieszczenia

Pracownicy muszą mieć możliwość ogrzania się w ciągu dnia w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi minimum 16°C. W środku należy udostępnić im miejsce, gdzie mogą się przebrać, podgrzać sobie jedzenie lub przygotować sobie ciepły napój. Jeśli takie warunki nie mogą zostać zapewnione, pracodawca powinien zapewnić inne źródło ciepła, np. koksowniki.

Posiłki regeneracyjne i gorące napoje

Jeśli pracownicy wykonują prace związane z wysiłkiem fizycznym w okresie zimowym od 1 listopada do 31 marca, przysługują im posiłki regeneracyjne, które mają za zadanie chronić ich zdrowie. Nie ma więc możliwości zrzeczenia się tego dodatku lub otrzymania za niego ekwiwalentu. Pracodawca może tę kwestię rozwiązać na kilka sposobów: wykupić pracownikom dania w punkcie gastronomicznym, wydawać posiłki we własnym zakresie lub udostępnić produkty, z których osoby zatrudnione przygotują sobie ciepły posiłek samodzielnie. Co więcej, kiedy temperatura spada poniżej 10°C, w menu pracowników powinny zagościć gorące napoje zapewnione przez pracodawcę.

Odzież BHP zimowa

W specjalistycznych ubraniach, które powinny chronić pracowników przed mrozem, nie chodzi o to, aby były nie wiadomo jak grube. Powinno się zwrócić uwagę, czy są ciepłe i wygodne oraz nie krępują ruchów podczas wykonywania obowiązków pracowniczych na mrozie. Powinny także być dopasowane indywidualnie pod względem rozmiarów do każdego pracownika. Jakie ubrania zimowe BHP można wyróżnić?

  • Obuwie zimowe, którego najważniejsze cechy, takie jak dobra przyczepność, nieprzemakalność oraz izolacja od zimna i wody pomagają zachować komfort i bezpieczeństwo podczas pracy na mrozie.
  • Bielizna termoaktywna zapewniająca termoregulację, która nie prowadzi do przegrzania się i spocenia podczas pracy fizycznej.
  • Rękawice ochronne, które chronią dłonie przed mrozem i uszkodzeniami skóry.
  • Kombinezon ochronny chroniący ciało przed zimnem, wiatrem, deszczem oraz zabrudzeniami.
  • Kask, który jest ważny o każdej porze roku, jednak szczególnie zimą może zabezpieczyć głowę podczas upadku spowodowanego poślizgnięciem się.
  • Ocieplana kurtka wysokiej jakości pomoże ochronić ciało przed zimnem. Powinna być nieprzemakalna i zrobiona z wytrzymałego materiału.
  • Zimowe spodnie ochronne, które w komplecie z kurtką stanowią doskonały komplet zapewniający ciepło i komfort podczas pracy w zimowe dni.

Warunki pracy w okresie zimowym

Zasady, które dotyczą bezpiecznej pracy na mrozie, zostały określone w ogólnych przepisach BHP. O ile nie narzucają one pracownikowi np. szczególnego ubioru, tak nakładają na pracodawców konieczność udostępnienia go zatrudnionym oraz definiują inne obowiązki, których powinni przestrzegać w stosunku do swoich pracowników.

Nie ma minimalnej temperatury pracy na zewnątrz, poniżej której wykonywanie obowiązków pracowniczych mogłoby się nie odbywać. Pracownik jest zobowiązany do wywiązania się ze swoich czynności, wynikających z umowy, jednak może odmówić ich wykonania, jeśli pracodawca nie przestrzega zasad nałożonych na niego przez przepisy BHP. 

Warto pamiętać, że praca na zewnątrz w niskich temperaturach nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego dobrze jest doceniać osoby, które ją wykonują, zapewnić im jak najlepsze warunki pracy ograniczając jednocześnie negatywne skutki pracy na mrozie. Jeśli można to osiągnąć choćby ciepłym posiłkiem i dobrej jakości kurtką, warto podejść do tematu z dużym zaangażowaniem.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i ma na celu poszerzanie świadomości przedsiębiorców w zakresie obowiązków związanych z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy (BHP) Treści zawarte w artykule nie stanowią wykładni prawa oraz nie mogą być traktowane jako zamiennik porady prawnej.

Komentarze