BDO salon kosmetyczny

BDO a salon kosmetyczny. Czy prowadząc gabinet musisz wpisać się do rejestru?

Ustawa o odpadach zobowiązuje większość firm do rejestracji w Bazie Danych Odpadowych. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku branży beauty – BDO salon kosmetyczny również powinien uwzględnić w kontekście swojej działalności. Jak to wygląda w praktyce? Jakie odpady podlegają ewidencji w związku z prowadzeniem gabinetu kosmetycznego? Zapraszamy do lektury.

Rejestr BDO – salon kosmetyczny

Istnieje katalog, w którym zamieszczone są informacje na temat rodzaju odpadów podlegających ewidencji w BDO. W salonach kosmetycznych przeprowadzane są różnego rodzaju zabiegi, w trakcie których powstaje szereg odpadów zaklasyfikowanych jako niebezpieczne. Mowa tutaj o odpadach opatrzonych zazwyczaj kodem 18 01 03*, które należą do grupy odpadów medycznych.

Odpady z tej grupy nie posiadają zwolnienia nawet przy niewielkiej ilości wytworzenia. Dlatego trzeba je ewidencjonować niezależnie od tego, jaką ilość odpadów generuje salon kosmetyczny. W związku z tym wpis do BDO jest w tym przypadku obowiązkowy, a zaniechanie go skutkuje karą finansową od pięciu tysięcy do nawet miliona złotych.

Utylizacja odpadów z gabinetu kosmetycznego i BDO

Przy niektórych zabiegach kosmetycznych używane są specyficzne narzędzia, które wraz z zabrudzonymi materiałami podlegają utylizacji. Mowa tutaj między innymi o strzykawkach i pozostałościach po pewnego rodzaju substancjach chemicznych, na przykład kwasie ferulowym. Należą one do wspomnianej już grupy odpadów medycznych, które niezależnie od produkowanej ilości trzeba uwzględnić w sprawozdaniu składanym w Bazie Danych Odpadowych.

Odpady medyczne w salonie kosmetycznym to również wykorzystana już odzież jednorazowego użytku i opatrunki. Mogą to być także inne materiały, dlatego warto przeanalizować katalog odpadów w kontekście własnej działalności.

Sprzedaż kosmetyków a BDO

Niektóre salony kosmetyczne posiadają własny sklep internetowy. Wysyłkowa sprzedaż kosmetyków oznacza wprowadzanie na rynek opakowań, które podlegają ewidencji.

Wiąże się to również z koniecznością uiszczenia opłaty produktowej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule BDO a sklep internetowy. Sprawdź, co musisz wiedzieć. Część I: Wprowadzanie na rynek opakowań, eksport produktów w opakowaniach, wytwarzanie odpadów.

Podsumowanie

Salony kosmetyczne podlegają ewidencji w Bazie Danych Odpadowych, ponieważ z reguły dysponują odpadami, które należą do grupy odpadów medycznych. Z tego powodu zazwyczaj nie jest możliwe uniknięcie wpisu do rejestru.

Wiedzę o tym, jak wypełnić wniosek BDO salon kosmetyczny może uzyskać, korzystając z profesjonalnego poradnictwa w tym zakresie. Obsługa systemu BDO odbywa się w przestrzeni wirtualnej i wiąże się z szeregiem formalności, które muszą zostać prawidłowo dopełnione. Dlatego warto sięgnąć po pomoc ekspertów, którzy krok po kroku wytłumaczą Ci, jak w przypadku Twojego gabinetu dokonywać ewidencji odpadów.

Wpis do BDO salon kosmetyczny musi mieć na uwadze. Inaczej może skutkować to wysoką karą finansową. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób korzystać z systemu, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci przebrnąć przez wszystkie niezbędne procedury.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i ma na celu poszerzanie świadomości przedsiębiorców w zakresie obowiązków związanych z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy (BHP) Treści zawarte w artykule nie stanowią wykładni prawa oraz nie mogą być traktowane jako zamiennik porady prawnej.

Komentarze