błędy prowadzących szkolenia bhp

Jak nie przeprowadzać szkolenia BHP – najczęstsze błędy prowadzących

Okazuje się, że odczarowanie szkolenia BHP, które w wielu firmach traktowane jest przez pracowników jako stara czasu i śmiertelna nuda jest możliwe! Tak jak każde inne szkolenie, można je po prostu „odbębnić” lub obrać zupełnie inny kierunek i postarać się zainteresować słuchaczy. Zobacz jakich błędów nie powielać i czego unikać przeprowadzając szkolenie BHP, aby było one wartościowe i pomogło zachować zdrowie oraz bezpieczeństwo pracowników podczas wykonywania służbowych obowiązków.

Szkolenia BHP dla pracowników – czy zawsze muszą wyglądać tak samo?

W większości szkolenia BHP kojarzą się pracownikom z fragmentami przepisów prawnych, które są wyświetlane podczas prezentacji na rzutniku oraz językiem, który wydaje się nie być przystępny dla słuchaczy. Czy jednak musi tak być?

Winy w poziomie nudności szkolenia nie należy szukać jedynie w jego tematyce. Często to niestety sami instruktorzy bazują na regułkach wyciętych z ustawy i wyuczonych fragmentach przepisów, które cytują podczas własnego wystąpienia.

Do tego dochodzą firmy zatrudniające osoby BHP, które zazwyczaj chcą tylko odhaczyć to szkolenie u pracowników i niespecjalnie szukają szkoleniowców, którzy podejdą do tematu mniej sztampowo i sprawią, że słuchacze odbędą ciekawy i pouczający instruktaż. Niestety głównym kryterium jest przeważnie cena i możliwie jak najszybszy czas jego przeprowadzenia.

Jednak, gdy chodzi o życie i zdrowie pracowników, na prawdę warto przeprowadzić szkolenie tak, aby słuchacze nie opuszczali go z poczuciem zmarnowanego czasu. Jakie są najczęstsze błędy prowadzących? Sprawdź, co może pójść nie tak.

Kopiowanie treści ustaw do swojej prezentacji

To jasne, że chcesz czymś podeprzeć swoją wiedzę, ale możesz być pewien, że zapewne nikt tego nie przeczyta, nie zrozumie i nie zapamięta. Większość odbiorców poczuje się po prostu przytłoczona zbyt wielką dawką wiedzy i podda się przy kolejnym slajdzie, po czym myślami wybiegnie zupełnie gdzie indziej.

Jeszcze gorszym pomysłem jest czytanie swojej własnej prezentacji. Pamiętaj, że ma ona stanowić tło do Twojej wypowiedzi, a nie być kopiowana słowo w słowo.

Zgadza się, że prezentacje pełnią ważne funkcje. Zawierają jasny plan spotkania oraz kluczowe informacje dla słuchaczy. Musisz jednak zwrócić uwagę, aby nie była ona jedynym sposobem na przeprowadzenie wartościowego szkolenia.

Dużo większą aprobatę zyskasz, przytaczając pracownikom wiedzę, która z pewnością przyda im się w pracy i odwołując się do swoich doświadczeń. Szkolenie BHP dla pracownika ma mieć przede wszystkim praktyczne zastosowanie, dlatego powinno oddziaływać na wyobraźnię, a nie być tylko suchymi regułkami czytanymi ze slajdów. Dlatego podstawą dobrego szkolenia BHP będą trafione przykłady z życia, jakie potrafią udowodnić zasadność przepisów BHP, które w pierwszym momencie mogą wydawać się zbędne.

błędy szkoleń bhp

Bycie niedostępnym

Nie możesz traktować pracowników, których szkolisz z góry, ponieważ Ty masz wiedzę a oni nie. Taka postawa wytworzy między wami niewidzialny mur, który będzie ciężki do obalenia. Dużo więcej zyskasz, mając przyjazne nastawienie. Postaraj się wejść w interakcję ze słuchaczami i angażować odbiorców do wspólnej wymiany myśli. Uwierz, że nikt nie ma ochoty słuchać nudnego wykładu, dlatego podawaj przykłady działające na wyobraźnię i zadawaj pytania, a możesz być pewien, że Twoi odbiorcy wyniosą z takiego szkolenia BHP dużo więcej niż z nudnego wykładu. Pamiętaj, żeby zadając pytania nie wyśmiewać żadnych odpowiedzi. W każdej znajdź coś wartościowego i przydatnego dla reszty.

Mówienie niezrozumiałym językiem

Przede wszystkim musisz dostosować poziom wypowiedzi do swoich słuchaczy. Nie rzucaj specjalistycznego słownictwa w stronę odbiorców, ponieważ nie będą w stanie go zrozumieć. Nie sztuką jest posiąść wiedzę, ale przekazać ją słuchaczom w sposób ciekawy i działający na fantazję. Przepisy BHP są wystarczająco zawiłe niekiedy dla samych instruktorów. Dlatego ich rolą jest rozszyfrowanie branżowego języka i przekazanie go w prosty sposób podczas szkolenia.

Ponadto zakres tematyczny wstępnego oraz okresowego szkolenia BHP powinien uwzględniać specyfikę wykonywanego zawodu Twoich odbiorców. Nierzadko prowadzący nie przygotowują się pod konkretną grupę słuchaczy, którą przyszło im szkolić, co niestety dość szybko wychodzi na jaw.

Brak elastyczności

Nie wystarczy raz przygotować szkolenie, które będziesz mógł powielać za każdym razem w innej firmie. Twoja grupa docelowa nigdy nie będzie identyczna, dlatego warto zostawić sobie pewien margines działania podczas szkolenia wstępnego i okresowego BHP i nie ignorować potrzeb odbiorców, z którymi przyszło Ci współpracować. Dobrze jest także być przygotowanym na ewentualne złośliwości losu. Niedziałający rzutnik, czy podręcznik, którego zapomniałeś ze sobą na szkolenie, nie powinny mieć większego znaczenia w jego efektywności.

Szkolenia BHP – warto robić to dobrze

Szkolenie wstępne lub szkolenie okresowe BHP to jedyne obowiązkowe szkolenia, które pracodawca musi zapewnić każdej zatrudnionej przez siebie osobie. Warto jest więc zadbać o to, aby było ciekawe i cenne dla odbiorców, ponieważ docelowo ma ono chronić ich życie i zdrowie.

Przedsiębiorcy natomiast powinni poświęcić czas na wybór odpowiedniej firmy, która będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie szkolenia BHP. Dzięki temu można lepiej przygotować pracowników na zdarzenia i wypadki, które mogą mieć miejsce podczas wykonywania służbowych obowiązków.

Warto pamiętać o zdrowiu i życiu pracowników zwłaszcza w zakładach, gdzie ludzie muszą obchodzić się z niebezpiecznymi substancjami lub narzędziami czy maszynami i postawić na konkretne oraz sprawdzone i wartościowe szkolenia u firm, które mają doświadczenie w tym zakresie.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i ma na celu poszerzanie świadomości przedsiębiorców w zakresie obowiązków związanych z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy (BHP) Treści zawarte w artykule nie stanowią wykładni prawa oraz nie mogą być traktowane jako zamiennik porady prawnej.

Komentarze