BDO a sklep internetowy

BDO a sklep internetowy. Sprawdź, co musisz wiedzieć. Część I: Wprowadzanie na rynek opakowań, eksport produktów w opakowaniach, wytwarzanie odpadów

Większość właścicieli firm powinna wpisać się do rejestru BDO, jednak niestety nie każdy zdaje sobie z tego obowiązku sprawę. Wpisu dokonać musi również wielu małych przedsiębiorców, a także nierzadko osoby będące właścicielami sklepów internetowych. Dzisiaj szczególną uwagę poświęcimy tym, którzy prowadzą sklep internetowy. Zobacz, kto jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów i jak wygląda ten proces w praktyce.

BDO czym jest? 

Skrót BDO należy rozumieć jako “Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami”. Ma ona służyć gromadzeniu informacji odnośnie wszystkich firm wprowadzających opakowania na rynek krajowy, jak również o tych podmiotach, które mają za zadanie nimi gospodarować. Jak zostało określone w nowelizacji do ustawy o odpadach z dnia 4 lipca 2019 r., każdy spośród nich ma obowiązek zarejestrowania się w elektronicznej bazie. Jeżeli przedsiębiorca myśli o własnej firmie, która będzie związana z wyżej wspomnianą działalnością, musi złożyć wniosek o dokonanie wpisu przed rozpoczęciem działalności.

Wpis do rejestru BDO kto musi go dokonać i w jakim celu? 

Elektroniczna rejestracja właścicieli firm powstała z inicjatywy Ministerstwa Środowiska. Celem BDO, jest m.in. zapobieżenie błędom w zakresie gospodarowania odpadami. W praktyce, prawie każdy ze sklepów internetowych, musi zostać wpisany do rejestru BDO. Jeśli sprzedajemy produkty fizyczne oraz wysyłamy je kurierem lub pocztą, z pewnością korzystamy z różnego typu folii, opakowań i innego typu zabezpieczeń. Oznacza to, iż jako osoba będąca właścicielem sklepu internetowego, jesteśmy podmiotem odpowiedzialnym za wprowadzanie opakowań do obrotu, dlatego musimy złożyć wniosek do BDO.

Jak działa wprowadzenie na rynek opakowań?

Pod obowiązek opłaty produktowej zalicza się nowo wprowadzone opakowanie na rynek. Opakowania z odzysku nie podlegają tej opłacie. Mówimy tutaj o faktycznie wprowadzonych na rynek opakowaniach np. zakup 100 kg kartonu, 80 kg zostało wydanych, 20 kg mamy na stanie magazynowym. W takim razie płacimy za 80 kg nowego opakowania. Ustawodawca wymaga od nas także ewidencji zakupionych oraz wprowadzonych opakowań na rynek Polski. W przypadku produktów w opakowaniach, które są eksportowane (wysyłka międzynarodowa), musimy także wpisać się do BDO jako eksportujący produkty w opakowaniach.

BDO w e-commerce

BDO w sklepie internetowym

Odpady sklep internetowy, zgłoszenie się jako wytwórca  

Czy osoba prowadząca sklep internetowy, powinna się także zgłosić jako wytwórca odpadów, a nie wyłącznie jako wprowadzająca na rynek produkty umieszczone w różnych opakowaniach? W większości sytuacji tym bardziej, jeżeli chodzi o niewielkie firmy, takiego obowiązku nie będzie. Nawet jeżeli przedsiębiorstwo rzeczywiście wytwarza różne odpady (przykładowo tekturowe czy też papierowe), to jeśli ich waga nie przekroczy ilości odpadów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, to nie musi zostać zgłoszone jako wytwórca.

Jak wygląda zgłoszenie do BDO w praktyce? 

Właściciel firmy musi mieć na uwadze, aby do wniosku załączyć potwierdzenie odnośnie wniesienia rejestrowej opłaty. Jest to 100 złotych dla mikroprzedsiębiorstw i 300 złotych dla reszty firm. Po tym, jak zostanie złożony formularz rejestrowy, do 30 dni urząd powinien nadać numer. W rejestrze, który znajduje się w systemie lub poprzez logowanie do systemu można sprawdzić, czy już dostaliśmy numer.

Co należy zrobić z numerem BDO po jego nadaniu?

W przypadku przedsiębiorców wprowadzających na rynek Polski opakowania, numer BDO musi zostać ujawniony. Za brak umieszczania numeru BDO na dokumentach grożą wysokie kary. Na podstawie obowiązujących przepisów prawa, nie ma możliwości sprecyzowania wszystkich rodzajów dokumentów. Absolutne minimum to ujawnienie numeru BDO na fakturach, paragonach, umowach – tak jak NIP czy REGON oraz w sprawozdaniach (zwłaszcza do Urzędu Marszałkowskiego). Niektórzy klienci umieszczają numer BDO także na swojej pieczątce. Jednak pieczątka to nie dokument, mimo to często się jej w dokumentach używa.

Co grozi za brak wpisu do BDO? 

O wpisie do BDO, trzeba pamiętać jeszcze zanim rozpocznie się działalność. Jeżeli nie zdawaliśmy sobie sprawy z takiego obowiązku, powinniśmy dokonać jak najszybszego zgłoszenia. Jeśli tego nie zrobimy, może zostać nałożona na nas dotkliwa kara finansowa, od 5 tysięcy do nawet miliona złotych.

Jeżeli szukasz specjalistów z zakresu obsługi systemu BDO, skontaktuj się z nami!

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i ma na celu poszerzanie świadomości przedsiębiorców w zakresie obowiązków związanych z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy (BHP) Treści zawarte w artykule nie stanowią wykładni prawa oraz nie mogą być traktowane jako zamiennik porady prawnej.

Komentarze