Definicję wypadku przy pracy reguluje Ustawa z dnia 30 października 2002 roku. Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie, do którego doszło z powodu zewnętrznych czynników i doprowadziło do uszkodzenia ciała lub śmierci pracownika, w czasie wykonywania czynności służbowych oraz w drodze do pracy i w czasie powrotu z pracy do domu. Obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie protokołu powypadkowego, czyli pełnej dokumentacji dotyczącej zaistniałego zdarzenia. Protokół powypadkowy musi zostać sporządzony nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. W skład zespołu powypadkowego wchodzą specjalista ds. BHP oraz wyznaczony pracownik z zakładu, który posiada aktualne szkolenie z zakresu BHP.
Na czym polega dokumentacja powypadkowa?
Polega na stworzeniu niezbędnej, wymaganej przez prawo dokumentacji, która zawiera: protokół przesłuchania poszkodowanego oraz świadka (jeśli jest), protokół powypadkowy, oraz inne niezbędne dokumenty, które są uzależnione od sytuacji. Przygotowanie dokumentacji powypadkowej pracodawca powierza specjaliście ds. BHP, a gdy przedsiębiorstwo nie posiada służby BHP, postępowanie powypadkowe prowadzi specjalista z firmy zewnętrznej.
Dokumentacja powypadkowa – dla kogo?
Usługa jest świadczona dla zakładu pracy, w którym doszło do wypadku. Przedsiębiorca, gdy ulegnie wypadkowi (z tytułu płacenia składek), może starać się o odszkodowanie. W tej usłudze pomagamy także pracownikom, którzy mają wątpliwości co do m.in. przeprowadzenia postępowania lub treści protokołu.
Co możemy dla Ciebie zrobić w zakresie dokumentacji powypadkowej?
- sporządzimy pisemne zawiadomienie o wypadku w pracy
- powołamy komisję powypadkową,
- stworzymy zapis informacji poszkodowanego i świadków (jeżeli byli w trakcie wypadku),
- sporządzimy protokół powypadkowy,
- skompletujemy niezbędne wnioski do ZUS-u (na wniosek pracownika),
- wypełnimy statystyczną kartę wypadku,
- zrealizujemy wysyłkę dokumentów.
Gdy dojdzie do wypadku, pracodawca ma obowiązek zlecić specjaliście ds. BHP przygotowanie dokumentacji powypadkowej.
Specjaliści z EMEF BHP & Gospodarka odpadami zapewniają kompleksowe usługi od powołania zespołu powypadkowego, aż do wysyłki kompletu dokumentów. Korzystając z naszych usług, unikniesz podstawowych pomyłek, oszczędzisz sobie kłopotów i wykorzystasz swój czas w innych aspektach w swoim zakładzie pracy.
Zapraszamy do kontaktu w formie telefonicznej lub mailowej – z przyjemnością odpowiemy na każde z Państwa pytań.
SZYBKI KONTAKT -> tutaj
Co to jest wypadek przy pracy?
Definicję wypadku przy pracy reguluje Ustawa z dnia 30 października 2002 roku. Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie, do którego doszło z powodu zewnętrznych czynników i doprowadziło do uszkodzenia ciała lub śmierci pracownika, w czasie wykonywania czynności służbowych oraz w drodze do pracy i w czasie powrotu z pracy do domu.
Co zrobić jeżeli w zakładzie pracy zdarzył się wypadek przy pracy?
Najważniejszym aspektem jest pomoc poszkodowanemu, zabezpieczenie miejsca wypadku i powołanie zespołu powypadkowego. Wypadki ciężkie, śmiertelne i zbiorowe należy dodatkowo zgłosić Państwowej Inspekcji Pracy, a także powiadomić prokuraturę. W przypadku zatrucia dodatkowo pracodawca zobligowany jest powiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną.
Ile mamy czasu na sporządzenie dokumentacji powypadkowej?
Protokół powypadkowy musi zostać sporządzony nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku.
Kto sporządza dokumentację powypadkową?
Przygotowanie dokumentacji powypadkowej pracodawca powierza specjaliście ds. BHP, a gdy w przedsiębiorstwo nie posiada służby BHP, postępowanie powypadkowe prowadzi specjalista z firmy zewnętrznej.
Kto zalicza się w skład zespołu powypadkowego?
W skład zespołu powypadkowego wchodzi specjalista ds. BHP oraz wyznaczony pracownik z zakładu, który posiada aktualne szkolenie z zakresu BHP.
Jakie są rodzaje wypadków?
W zakładzie pracy mogą wystąpić różne rodzajów wypadków, które dzielimy na:
· Wypadek śmiertelny;
· Wypadek ciężki (np. utrata wzroku, słuchu, mowy);
· Wypadek powodujący niezdolność do pracy
· Wypadek zbiorowy (poszkodowana więcej niż jedna osoba);
· Wypadek indywidualny.